توصیه شدهیافته های علمیسیتی کولین، ترکیبی معجزه آسا

دسامبر 24, 2023by hakimanmodir0
https://hakimanteb.com/wp-content/uploads/2023/12/Brain-and-memory_5-1280x1280.jpg

سیتی کولین چیست؟

سیتی کولین (Cytidine di-phosphate choline) یا به اختصار CDP-choline ترکیبی است که به طور طبیعی در مغز وجود دارد. این ترکیب اثرات محافظتی بر سیستم عصبی دارد و باعث بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه می‌شود. در این مقاله قصد داریم با سیتی کولین بیشتر آشنا شویم.

فسفاتیدیل کولین از اجزای مهم غشای سلولی نورون‌ها می‌باشد که درواقع سیتی کولین یک واسطه در سنتز فسفاتیدیل کولین است. این ترکیب با تحریک بیوسنتز فسفولیپیدها و کاهش التهاب می‌تواند به تثبیت غشا سلولی و افزایش جریان خون در مغز کمک کند. از سایر تاثیرات آن می‌توان به ترمیم و محافظت از ساختار و عملکرد سلول‌های عصبی اشاره کرد.

در سال‌های اخیر مکمل این ترکیب محبوبیت زیادی پیدا کرده است. چرا که این مکمل جهت تقویت توانایی تفکر و حافظه در افرادی که مدام کار ذهنی انجام می‌دهند. یا در سالمندانی که به اختلال عملکرد شناختی مبتلا شده‌اند موثر است. همچنین می‌تواند در درمان و پیشگیری از پیشرفت بیماری‌های عصبی مانند سکته مغزی، آسیب مغزی تروماتیک و زوال عقل کمک کننده باشد.

مکمل سیتی کولین

حال روند تاثیر مکمل آن را بررسی خواهیم کرد:

مکمل سیتی کولین پس از بلع تحت هیدرولیز و دفسفوریلاسیون سریع قرار گرفته و سیتیدین و کولین را تولید می‌کند. این دو ترکیب تولیدشده به طور مجزا و جداگانه وارد مغز می‌شوند. برای سنتز مجدد CDP-کولین در داخل سلول‌های مغز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد، سیتی کولین تاثیرات مهمی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بهبود حافظه

اینکه تمامی اعضا و بخش‌های بدن به مرور و با افزایش سن دچار تغییرات شوند کاملا طبیعی است. مغز نیز از این موضوع جدا نیست و در بسیاری از افراد با افزایش سن مشکلاتی مانند عدم یادآوری دقیق و سریع اطلاعات ایجاد می‌شود.

طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از مکمل سیتی کولین می‌تواند در برابر از دست دادن حافظه ناشی از افزایش سن مفید باشد. مصرف این مکمل برای 12 هفته به بهبود عملکرد کلی حافظه، به ویژه حافظه اپیزودیک  در مردان و زنان مسن سالم کمک می‌کند. حافظه اپیزودیک در بیماری آلزایمر بیشترین آسیب را می‌بیند.

مکمل سیتی کولین

بهبود بیماری پارکینسون

مکانیسم اثر این ترکیب در پارکینسون از طریق افزایش دوپامین است. این افزایش با مکانیسم‌های گوناگونی از جمله کاهش بازجذب دوپامین و افزایش تولید دوپامین از طریق فعال کردن تیروزین هیدروکسیلاز اعمال می‌شود.

کمک به درمان افسردگی

به‌دلیل نقش سیتی‌کولین در بهبود عملکرد مغزی و افزایش سطح نوروترانسمیترها، مصرف این مکمل باعث بهبود خلق‌وخو شده و به تسکین علائم افسردگی کمک می‌کند.

نظر دهید

Your email address will not be published.