دیابت

اثرات مثبت ویتامین ها در دیابت

آقای دکتر جواد جعفری اقدم دکتری تخصصی PhD بیوشیمی دانشگاه تهران و استاد بیوشیمی دانشگاه ضمن تاکید بر ضرورت آگاهی رسانی عمومی در خصوص بیماری دیابت اعلام کردند که:

 

بیماری دیابت به عنوان یک مشکل عظیم برای سلامت محسوب می شود و در کشور ما هم تعداد زیادی از افراد جامعه مبتلا به این بیماری یا مستعد ابتلا به این بیماری می باشند. به نظر میرسد تغذیه مناسب و تامین ویتامین ها و کوآنزیم های ضروری برای این بیماران نقش مهمی در کنترل این بیماری داشته باشد.

🔺تحقیقات جدیدی که در ژورنال های علمی معتبر به چاپ رسیده، نشان می دهد که حضور برخی ویتامین ها و کوآنزیم ها در کنترل بیماری دیابت می تواند موثر باشد. برای مثال کوآنزیم Q10 ممکن است به کنترل قند خون، کاهش تری گلیسیرید و بهبود HDL-C در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

🔺همچنین افراد مبتلا به دیابت به ویژه مبتلایان به رتینو پاتی پرولیفراتیو دیابتی عمدتا دچار کمبود ویتامین D می باشند. همچنین کمبود ویتامین B6 در بیماران مبتلا به دیابت شایع تر می باشد.

🔺افزایش مصرف منیزیم در رژیم غذایی نیز احتمال خطر بیماری های قلبی-عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش می دهد. در دیابت نوع ۲ تنظیم منیزیم مختل می شود و کمبود منیزیم ممکن است با خطر بالقوه بیماری قلبی-عروقی همراه باشد.

نتایج این تحقیقات در مجلاتی مانند International Journal of Endocrinology ، Frontiers in Genetics، Endocrine Practice و مجلات تخصصی مرتبط به چاپ رسیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 14 =