توصیه شدهیافته های علمی0 تا 100 مکمل‌های بارداری

جولای 8, 2024by hakimanmodir0
https://hakimanteb.com/wp-content/uploads/2024/07/3_months_pregnant_4.jpg

اگر قصد بارداری دارید یا در دوران بارداری هستید، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. همانطور که می‌دانید دوران بارداری، دوره حیاتی و در عین حال شیرینی در چرخه زندگی هر زن است. نه تنها مسئولیت سلامت خود، بلکه سلامت جنین در حال رشد نیز به عهده او می‌باشد. یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکات برای سلامت مادر و جنین، تغذیه است. باید بدانید که بسیاری از نیازهای مادر و جنین از طریق مواد غذایی تامین نمی‌شود و مادر مستلزم استفاده از مکمل‌هایی است که کمبودها را جبران کند.

سلامت مادر و جنین
سلامت مادر و جنین

هنوز برای بارداری اقدام نکرده‌ام، چه مکملی مصرف کنم؟

 • مکمل‌های حاوی اینوزیتول مصرف کنید:

اینوزیتول یک مولکول مهم جهت تقویت قدرت باروری در زنان و حفظ بارداری فیزیولوژیک است. دریافت کافی اینوزیتول در ارتقای کیفیت تخمک و رشد صحیح جنین اهمیت بالایی دارد و احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد زنانی که جنین سقط می‌کنند، سطح اینوزیتول پایین‌تری دارند و دریافت مکمل این ترکیب احتمال سقط جنین را کاهش می‌دهد. همچنین سطح اینوزیتول در قدرت باروری زنان تحت لقاح آزمایشگاهی بررسی شده است و به نظر می‌رسد بیمارانی که تحت IVF قرار می‌گیرند و تخمک‌هایشان بالغ و بارور شده است، محتوای اینوزیتول بالاتری در مایع فولیکولی داشته‌اند.

 • فولیک اسید را فراموش نکنید:

مصرف مکمل فولیک اسید جهت پیشگیری از بروز اختلالات جنینی از جمله NTD ضروری است. به‌ویژه اینکه دریافت فولیک اسید کافی در کنار اینوزیتول باعث تقویت اثرات اینوزیتول در بهبود تخمک گذاری و افزایش قدرت باروری می‌شود.

بهترین مکمل‌های حاوی اینوزیتول

برای بارداری اقدام کرده‌ام، از مکمل‌های بارداری استفاده کنم؟

استفاده از مکمل‌های بارداری در زمان اقدام بلامانع می‌باشد. درضمن جنین کوچک شما در واقع منبع اصلی تخلیه ذخایر طبیعی بدنتان است، پس طبیعی است که شما در این 9 ماه زمان زیادی را با احساس تهوع، خستگی، درد، گرفتگی، بدخلقی و … سپری کنید. چراکه تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را مستقیماً از شما دریافت می‌کند، پس شما احتملا در دوران بارداری دچار کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم می‌شوید. اگر قبل از اینکه باردار شوید مصرف مولتی ویتامین را شروع کنید، می‌توانید مطمئن باشید که بدن شما، آنچه را که برای تغذیه هر دوی شما نیاز است، دارد.

بارداری و مکمل‌ها:

از زمانی که متوجه بارداری شدید تا پایان این دوره می‌توانید از مکمل استفاده کنید. البته ترکیبات مکملی که مصرف می‌کنید بسیار پراهمیت است.

 • فولیک اسید:

میزان نیاز به فولیک اسید در طی بارداری جهت ساخت DNA، رشد جنین و جفت افزایش می‌یابد و به 600 میکروگرم در روز می‌رسد. همچنین نقش فولیک اسید در تقسیم طبیعی سلولی موجب اهمیت ویژه آن در رشد جنین می‌شود. کمبود فولیک اسید در مادر با افزایش وقوع ناهنجاری‌های مادرزادی شامل نقص لوله عصبی و شکاف کام و لب‌ها همراه است.

 • امگا 3:

اسیدهای چرب امگا 3 به‌ویژه DHA به منظور رشد سیستم عصبی و بینایی جنین ضروری هستند.

 • ید:

دریافت میزان کافی ید در دوران بارداری با ضریب هوشی بالاتر جنین همراه است. کمبود خفیف ید در بارداری نقص توجه در نوزاد را به دنبال داشته و در موارد شدیدتر، سبب سقط جنین، زایمان زودرس، تولد نوزاد مرده، اختلال در رشد مغزی، تولد نوزاد با عقب ماندگی ذهنی و جسمی می‌شود.

اینوزیتول:

اینوزیتول با افزایش حساسیت به انسولین خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می‌دهد.

آهن:

نیاز به آهن در بارداری به‌دلیل افزایش حجم خون مادر و رشد و نمو جنین افزایش می‌یابد. کمبود این ماده معدنی باعث بروز کم‌خونی، زایمان زودرس، عقب ماندگی رشد جنین و تولد نوزاد کم وزن می‌شود.

بهترین مکمل‌های بارداری

 • حاوی مقادیر مناسبی از اسیدهای چرب امگا 3 و کمک به رشد سیستم عصبی و بینایی جنین
 • کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری به علت وجود اینوزیتول
 • کاهش خطر بروز پره اکلامپسی (فشار خون بالای بارداری) و تولد نوزاد نارس به علت وجود کاروتنوئیدها
 • پیشگیری از کمبود آهن و اسید فولیک و کم خونی‌های ناشی از آن‌ در همه افراد
 • تامین نیازهای بانوان به آهن در دوران قاعدگی و کمک به درمان ریزش مو ناشی از فقر آهن
 • قرص پریناتال مولتی‌ویتامین یوروویتال
 • کمک به رشد و نمو طبیعی جنین
 • حفظ سلامت و تکمیل ذخایر مادر باردار
 • تامین فولیک‌اسید مورد نیاز و پیشگیری از نقص لوله عصبی در جنین
 • تامین ید و آهن مورد نیاز و رشد و تکامل مناسب سیستم عصبی جنین
 • پیشگیری از سقط جنین، زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم

نظر دهید

Your email address will not be published.