اخبارتوصیه شدهیافته های علمیافزایش سطح انرژی، تقویت سیستم ایمنی و خون‌سازی در دوران بارداری

می 1, 2021by hakimanmodir0
https://hakimanteb.com/wp-content/uploads/2021/05/photo_۲۰۲۱-۰۴-۲۷_۱۶-۱۷-۲۶.jpg

بدن زنان باردار دارای تغییرات ایمنی و فیزیولوژیک است که آن‌ها را بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های حاد قرار می‌دهد. زنان باردار مبتلا به بیماری‌های سارس و مرس دچار عوارضی چون سقط جنین و زایمان زودرس شده‌اند اما در مورد بیماری کرونا هنوز اطلاعات جدیدی در دسترس نیست. تب بالا در سه ماهه اول بارداری باعث بروز نقایص و خطرات بالا در زنان باردار می‌شود.

هنگامی که باردار هستید سیستم ایمنی بدن به‌طور طبیعی برای کمک به کودک در‌حال رشد و برای جلوگیری از حمله به جنین ضعیف می‌شود. واکنش تهاجمی سیستم ایمنی بدن برای لانه‌گزینی ضروری است.

طی دوازده هفته‌ی اول بارداری سلول‌های ایمنی بدن هنگامی ‌که جنین تشکیل می‌شود، به داخل آستر رحم هجوم می‌آورند و باعث التهاب می‌شوند تا جنین کاملا تثبیت شود. طی پانزده هفته بعد در طول بارداری، سیستم ایمنی مادر ضعیف می‌شود تا سلول‌های جنین رشد و نمو یابند. برخی از این سلول‌ها‌ی جنینی آنتی ژن‌های پدر را دارند تا سلول‌های ایمنی بدن، فاکتورهای بیگانه را در معرض حمله قرار دهند.

ویتامین‌های گروه B و ویتامین C به همراه آهن در متابولیسم انرژی، عملکرد طبیعی سیستم ایمنی و کاهش خستگی در دوران بارداری نقش مهمی دارند. همچنین آهن برای تقسیم سلولی، ساخت گلبول‌های قرمز خون، هموگلوبین و انتقال اکسیژن به سلول‌های بدن ضروری است. آهن یک ماده معدنی کلیدی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن در دوران بارداری کمک می‌کند. آهن سطح انرژی را بالا می‌برد و مقاومت بدن در برابر استرس، عفونت و بیماری را افزایش می‌دهد. استفاده از یک رژیم غذایی غنی با آهن می تواند تولید گلبول‌های بدن را افزایش دهد. مصرف وستامسن‌های گروه ب به خون‌رسانی کمک می‌کند. اولین ارگانی که در جنین تشکیل می‌شود بخش عصبی است که در ادامه مغز و نخاع تشکیل می‌شود. لوله عصبی در دو الی سه هفته اول بارداری شکل می‌گیرد و درصورتی که بارداری بدون برنامه‌ریزی باشد، مادر در این روزهای نخست از بارداریش بی‌اطلاع است. به‌همین علت توصیه می‌شود که همه زنان باید در سنین باروری مکمل فولیک‌اسید را روزانه مصرف کنند. در‌صورتی‌که سابقه تولد نوزادی با نقص سیستم عصبی وجود داشته باشد، توصیه می‌شود بیشتر از میزان توصیه شده، مصرف شود. مصرف فولیک‌اسید از تاخیر رشد داخل رحمی، تولد نوزاد نارس، وزن کم نوزادان به هنگام تولد و مشکل‌هایی مثل شکاف کام و لب جلوگیری کند.

منابع:

https://www.helmerichwomenscenter.com/pregnant-boost-immune-system-during-winter-months

https://www.familyeducation.com/immune-system-pregnancy-step-step-guide

https://www.webmd.com/cold-and-flu/immune-system-function

نظر دهید

Your email address will not be published.