AMD، یک بیماری شایع در چشم را بیشتر بشناسیم

AMD یا تخریب ماکولایی وابسته با سن (Age related Macular Degeneration  ) یکی از اختلالات چشمی شایع بویژه در افراد مسن می باشد که در آن شبکیه چشم آسیب دیده  و بینایی در مرکز شبکیه بنام ماکولا از دست می رود. ماکولا ناحیه کوچکی در شبکیه چشم می باشدکه مسول دید مرکزی و دقت بالای بینایی است. این اختلال در دو شکل خشک ( Dry ) و خیس  ( Wet )  بروز کرده  و اصلی ترین عامل آسیب بینایی در افراد سالخورده ( بالای ۵۰ سال ) به شمار می آید.
لایه درونی چشم، شبکیه می باشد که اعصاب مرتبط با فرایند بینایی را در خود جا داده است. در پشت شبکیه بخشی ینام کوروئید ( Choroid ) قرار دارد که بعنوان تامین کننده خون هر سه لایه چشم عمل می کند. ماکولا بعنوان بخش مرکزی شبکیه و احاطه کننده دیسک بینایی نیز از این ذخیره خونی استفاده می نماید. ناحیه ماکولا تنها ۱/۲ درصد از شبکیه را تشکیل می دهد، اما قابل توجه است که حدود ۵۰ درصد کار پردازش اطلاعات در قشر بینایی مغز مربوط به اطلاعات دریافتی از ماکولا می باشد.
نوع خشک AMD شایع تر بوده و با شدت کمتری نسبت به نوع خیس بروز  می کند. نوع خشک مسول ۸۵-۹۰ درصد از موارد بیماری است که بطور تدریجی گسترش یافته و معمولا کاهش اندکی در دید ایجاد می کند. در نوع خشک بقایای سلولی بنام drusen بین شبکیه و کوروئید انباشته می شوند که رنگ سفید مایل به زرد دارند. تجمع این ذرات منجر به نازک شدن ماکولا و جدایی آن از محل طبیعی خود شده و خشکی ماکولا را در پی خواهد داشت. میزان کاهش دید بسته به موقعیت و ضخامت کاهش یافته ماکولا متفاوت خواهد بود.
در نوع خیس که شدیدتر از نوع خشک می باشد، رگ های خونی از ناحیه کوروئید در پشت شبکیه  بصورت غیرطبیعی رشد کرده و احتمال این که بینایی بطور کامل از بین برود بسیار زیاد است. این نوع تنها مسول ۱۰ تا ۱۵ درصد کل موارد این بیماری بوده و در اثر نشت مایع بافتی و خون از رگ های نابجا ، برجستگی های تاول مانندی در شبکیه ایجاد می گردد که نهایتا منجر به تخریب فرایند بینایی می گردد.
علایم و نشانه های بیماری :
–    رسوب ذرات ریز گرد مانند به رنگ سفید مایل به زرد در پشت شبکیه چشم(drusen )
–     تغییر غیر عادی در رنگدا نه های چشمی
–     بروز خونریزی های چشمی
–    تحلیل قابل ملاحظه در فرایند بینایی در چشم
–    کاهش دقت بینایی و اختلال در عملکرد تباینی در چشم
–    تغییر میدان دید چشم
–    تشکیل تصویر محو از اشیا در شبکیه
–    اختلال در تشخیص رنگ ها بویژه رنگ های تیره از همدیگر و رنگ های روشن از همدیگر
–    بهبود مختصر در عملکرد بینایی پس ازاینکه چشم در معرض روشنایی قرار گرفت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =