بهبود آکنه

۴ مکمل غذایی جهت بهبود آکنه

در سال ۲۰۰۴، مجله کالج تغذیه آمریکا اشاره کرد که از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۹ مقدار مواد مغذی در شش مواد مغذی (پروتئین، ریبوفلاوین، ویتامین C، آهن، کلسیم و فسفر) کاهش یافته است. احتمال می رود تخریب و از بین رفتن خاک باعث کاهش ارزش این مواد غذایی شده است.

بنابراین در برخی مواقع مصرف مکمل ها در کنار وعده های غذایی سالم می تواند به بهیود وضعیت تغذیه ای و جبران کمبود ریز مغذی ها و به دنبال آن درمان برخی اختلالات کمک کند.

 

آکنه

در این مقاله به معرفی ۴ مکمل غذایی جهت بهبود آکنه می پردازیم:

 

  • اسیدهای چرب ضروری (امگا-۳)

 

مطالعات نشان داده است که مصرف ۱۰ هفته از مکمل های امگا-۳ می تواند باعث کاهش ضایعات آکنه شود.

 

  • ویتامین D

 

این ویتامین تأثیر زیادی در حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن دارد. کمبود ویتامین D با بعضی بیماری های پوستی مانند پسوریازیس مرتبط است. با این حال، چندین مطالعه کوچک نشان می دهد که ویتامین D می تواند به درمان آکنه کمک کند. یک تحقیق علمی در سال ۲۰۱۶ نشان داد، حدود ۴۹٪ از بیماران مبتلا به آکنه دارای کمبود ویتامین D بودند. در مطالعات دیگر، نشان داده شد که ضایعات التهابی آکنه با مصرف مکمل های ویتامین D بهبود یافته است.

 

محققان توانسته اند نشان دهند که ویتامین D و ویتامین A در واکنش های سیستم ایمنی بدن نقش دارند. این دو ویتامین باعث کمک سیستم ایمنی جهت تولید اینترلوکین ۱۷ برای مقابله با باکتری P.acnes (عامل آکنه) می شود

 

البته بهتر است مصرف مکمل های ویتامین D تحت نظر پزشک و پس از بررسی نتایج تست های آزمایشگاهی شروع شود. در حالت ایده آل، این سطح ویتامین D باید بین ۵۰ تا ۸۰ نانوگرم در میلی لیتر باشد.

 

  • ویتامین A

مدت هاست این ویتامین در درمان آکنه استفاده می شود و مشتقات آن در رتینوئید و همچنین ایزوترتینوئین یافت می شود. ویتامین A در دوزهای بالا می تواند از طریق کاهش تولید سبوم و جلوگیری از مسدود شدن حفره های پوستی به کاهش و بهبود آکنه کمک کند. دوز های بالای ویتامین A حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

 

این ماده معدنی نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارد، این توانایی از طریق کمک به کبد جهت  آزاد کردن فرم فعال ویتامین A و همچنین داشتن اثر ضد التهابی در پوست افراد مبتلا به آکنه می باشد.

 

مطالعات علمی نشان داده است کمبود روی در افراد مبتلا به آکنه شدید وجود دارد و همچنین مصرف مکمل روی می تواند باعث بهبود آکنه شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =