۱۰ پرسشی که هر کسی در رابطه با سلامت استخوان باید پاسخ آن ها را بداند

اعداد استخوانی:
۲۰۶ : تعداد استخوان های بدن یک فرد بالغ
۸۴  : عدد روز های لازم برای بهبودی استخوان شکسته شده
۴۷ : درصد زنان بالای ۵۰ سال در ایران دچار کمبود تراکم استخوان
۶/۴ : درصد افراد ۲۰ تا ۷۰ ساله در ایران مبتلا به پوکی استخوان در ستون فقرات
۲۵: درصد پوکی استخوان در زنان بالای ۵۰ سال در ایران
۱۲ : تعداد استخوان های موجود در صورت

۱٫ اوستئو پروزیس یا پوکی استخوان چیست؟
پوکی استخوان ، خالی شدن استخوان از مواد سازنده آن را می گویند، بطوریکه  گاهی فشارهای کوچک مثل خم شدن یا بلند کردن یک وسیله سنگین و یا حتی سرفه می تواند موجب شکستگی استخوان گردد. این اختلال بیماری خاموش نیز نامیده می شود. چون در آن استخوان  ها بدون هیچ علامتی پوک می شوند و زمانی علایم درد و شکستگی بروز می کند که بیماری در مرحله پیشرفته است. حتی اگر شکستگی نیز رخ ندهد پس از گذشت چندین سال ، علایمی چون کمردرد و خمیدگی قامت ایجاد شده که ناشی از شکستگی و یا خرد شدگی استخوان مهره های کمری می باشد.
۲٫ برای حفظ سلامت استخوان ها در سال های نوجوانی چه باید کرد؟
مصرف مناسب و کافی کلسیم و ویتامین D و داشتن برنامه مرتب ورزشی دو اصل اساسی  برای داشتن استخوان های سالم و قوی در سنین نوجوانی و جوانی  به شمار می آید. کنترل وضعیت استخوان ها و انجام آزمایشات ارزیابی شرایط استخوان ها می تواند در این سال ها بیشتر راهنمایی نماید.
۳٫ آیا مردان هم باید نگران پوکی استخوان های خود باشند؟
یک زن از هر دو زن و یک مرد از هر چهار مرد  بالای ۵۰ سال در طول زندگی خود شکستگی های ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کنند. همچنین میزان مرگ و میر مردان در اثر شکستگی لگن بیشتر از زنان می باشد. بنابراین مردان نیز باید نسبت به پوکی استخوان های خود نگران باشند.
۴٫ بهترین نوع کلسیم و ویتامین D کدام است؟
کلسیمی که بطور مرتب و منظم در هر روز مورد مصرف قرار گیرد، موثر و مفید خواهد بود.کلسیم نیاز همیشگی برای بدن به شمار آمده و در انتخاب مکمل کلسیم  توجه داشته باشید تا با شیوه زندگی شما متناسب بوده و بیشترین تاثیر را داشته باشد.
۵٫ آیا می توان مقادیر فراوان کلسیم ( بیش از مقدار مورد نیاز) مصرف نمود؟
افرادی که مقادیر بیش از اندازه کلسیم وارد بدن خود کرده باشند، علایم اختلال هایپرکلسمیا (hypercalcemia)   را در بدن خود بروز خواهند داد. در هر صورت مقدار ۲۰۰۰  میلی گرم در روز برای افراد ی که شرایط طبیعی بدنی دارند، مجاز می باشد و این در شرایطی است که جذب مناسب کلسیم در بدن صورت بگیرد. افراد مبتلا به اختلالات معده ای – روده ای ممکن است مقدار بیشتری از کلسیم نیاز داشته باشند.
۶٫ آیا مصرف منیزیم به همراه کلسیم برای سلامت استخوان ها توصیه می گردد؟
منیزیم برای سلامت مناسب استخوان ها ضروری می باشد. منیزیم در مقادیر مختلف در تمام بافت های بدن وجود دارد، ولی بیشترین مقدار  آن در استخوان ها می باشد.توجه داشته باشید در صورت  عدم مکمل یاری مناسب منیزیم در بدن، بویژه  در افرادی که دارو های  ادرار آور مانند فروزوماید مصرف می کنند، ممکن است ذخیره منیزیم بدن خالی شده  و آسیب جدی به استخوان ها و عضلات بدن وارد شود.
۷٫ آیا کسانی که به خاطر پوکی استخوان تحت درمان هستند نیز به مصرف کلسیم نیاز دارند؟
همه انواع رژیم های تغذیه ای برای افراد مبتلا به پوکی استخوان باید حاوی کلسیم و ویتامین D باشند.کلسیم ماده معدنی است که در استخوان ها رسوب می کند. برخی داروها  خود حاوی کلسیم می باشند ولی در عین حال ممکن است برخی دیگر مقدار مناسب کلسیم نداشته باشند. این بیماران در زمینه تامین کلسیم و ویتامین D مورد نیاز بدنشان حتما باید با پزشک خود مشورت نمایند.
۸٫ آیا افرادی که مدت زمان زیادی را در معرض نور آفتاب سپری می کنند نیز باید نسبت به وجود مقادیر کافی و مناسب ویتامین D در بدن خود نگران باشند؟
زمانیکه به حد کافی در معرض نور آفتاب قرار می گیرید، پرتوهای ماورابنفش موجود در نور خورشید  موجب تبدیل پیش سازهای ویتامین D به خود ویتامین D می گردد. بنا به چند دلیل زیر این افراد نیز به ویتامینD نیاز پیدا میکنند:۱) در افرادیکه پوست تیره تری دارند ، فرایند ساخته شدن ویتامین ِD در پوست بخوبی صورت نمی گیرد. ۲)  بویژه در افراد مسن امکان قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بطور منظم و مرتب وجود ندارد. ۳) در افراد ساکن مناطق شمالی کره زمین نیز بخاطر زاویه ای که نور خورشید به هنگام تابش پیدا می کند، تولید ویتامین D بطور موثر در پوست صورت نمی گیرد. ۴) با افزایش سن نیز پوست بدن توانایی خود را در تولید ویتامین D بتدریج از دست می دهد.
۹٫ مصرف مکمل غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D بطور همزمان چه مزیت هایی دارد؟
یافته های دانشمندان نشان می دهد که میزان مجاز برای ویتامین D (200 -400 واحد بین المللی) برای تامین نیاز بدن به این ویتامین بسیار پایین بوده و موسسه سلامت در آمریکا مقدار ۱۰۰۰-۲۰۰۰ واحد از ویتامین ِِD  را در هر روز توصیه می نماید. مکمل هایی که بصورت مولتی ویتامین هم کلسیم و هم ویتامین D را باهم دارند،  بسیار موثرتر می باشند، برای اینکه کمبود مزمن کلسیم در خون می تواند ناشی از کمبود ویتامین D  نیز باشد.
۱۰٫ اوستئوپنیا یا نرمی استخوان چیست و چه تفاوتی با پوکی استخوان دارد ؟
اوستئو پنیا مرحله ای است که در آن استخوان ها نازکتر از حالت طبیعی خود می گردند ولی این میزان به شدت پوکی استخوان نمی باشد. امروزه زمانیکه اصطلاح اوستئوپنیا بکار برده می شود  منظور این است که تراکم استخوان های شما کمتر است و احتمال دارد استخوان ها در این شرایط استحکام طبیعی خود را پیدا نکنند. افراد مبتلا با گذشت زمان ممکن است برای پیشگیری از  شکستگی در استخوان ها تحت درمان قرار گیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =