کلسیم و ویتامین D

کلسیم و ویتامین D هر دو برای کاهش مدت برگشت استخوان و افزایش حجم مواد معدنی استخوان لازم می باشد. این مسئله بیانگر اینست که افزایش حجم استخوان همراه با کلسیم و ویتامین D خوراکی کافی به دلیل کاهش نقصان در استخوان است که در نتیجه‌ی حفظ میزان مواد معدنی استخوان می‌باشد.

 

کلسیم :

 

کلسیم یکی از مواد معدنی ضروری برای زندگی است. علاوه بر اینکه استخوان سازی بدن را برعهده دارد و آن‌ها را سالم نگه می‌دارد، به لخته خون و ارسال پیام به عضلات و اعصاب کمک می‌کند. حدود ۹۹ درصد از کلسیم در بدن ما صرف سلامت استخوان‌ها و دندان‌هایمان می‌شود. روزانه ما مقداری از کلسیم بدنمان را از طریق پوست، ناخن، مو و عرق کردن از دست می‌دهیم و بدنمان نمی‌تواند کلسیم جدید تولید کند به همین دلیل است که خوردن غذاهایی که دارای کلسیم هستند برای ما ضروری است زیرا وقتی این کلسیم را از طریق غذا تامین نکنیم بدنمان از کلسیم استخوان‌هایمان تغذیه می‌کند..

بعضی آبمیوه‌ها، شیرسویا، سریال، نان‌ها و آب معدنی‌ها با کلسیم غنی سازی شده‌اند. انواع شیر به خصوص شیر سویا، می‌تواند منبع خوبی برای دریافت این ماده مهم در بدن باشد.

 

ویتامین دی :

 

هم مانند کلسیم یکی از مهم‌ترین عوامل برای استخوان سازی و استحکام آن است.  میزان لازم ویتامین دی برای زنان و مردان زیر ۵۰ سال روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد و برای سنین بالاتر از ۵۰ سال ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد است. اما دریافت میزان کافی این ویتامین فقط از طریق غذا کار سختی است و به همین دلیل بسیاری از افراد نیاز دارند که از مکمل‌های ویتامین دی نیز استفاده کنند. ویتامین دی از ویتامین‌های محلول در چربی است و کمک می‌کند که کلسیم بیشتری از طریق روده جذب شود و دفع آن از طریق کلیه را به حداقل برساند.

همانطور که گفتیم، کلسیم یکی از مهمترین عناصر برای سلامت دندان، رشد و استحکام استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان است. ماست یکی از منابع اصلی کلسیم است؛ مقدار مورد نیاز روزانه افراد بالغ بین
۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز است که در صورت کمبود آن استخوان‌ها نازک و شکننده و بد‌شکل می شود.

 

منبع :

Adequate dietary vitamin D and calcium are both required to reduce bone turnover and increased bone mineral volume

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + هفت =