کدام ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامت و تغذیه پوست مناسب ترند؟

کشف قدرت ویتامین ها و مواد معدنی در از بین بردن تاثیرات مخرب اشعه خورشید، از مهمترین یافته های دانشمندان در علم درماتولوژی ( پوست شناسی) در سال های اخیر می باشد.
ویتامین CوE : ویتامین C بصورت موضعی می تواند عوارض ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه خورشید را که ممکن است منجر به بروز سرطان پوست گردد، تا حد قابل ملاحظه ای کاهش دهد. مکمل یاری با ویتامین E طبیعی نیز به میزان ۴۰۰ میلی گرم در روز می تواند آسیب ناشی از اشعه خورشید را کاهش داده و در عین حال در ازبین بردن چین و چروک پوست و بهبود بافت آن بسیار موثر خواهد بود.
این ویتامین ها آسیب ناشی از رادیکال های آزاد را در بدن خنثی می سازند. رادیکال های آزاد محصول فرعی تاثیر نور خورشید، دود سیگار و آلودگی های متعدد در پوست می باشند و کلاژن و الاستین موجود در پوست را تخریب می سازند. این دو پروتئین موجب استحکام و دوام پوست شده و در اثر تخریب آنها علایم پیری در پوست مانند چین و چروک پدید می آیند.
برای اطمینان از جذب فراوان ویتامین C در بدن، مرکبات و سبزیجات غنی از این ویتامین را بیشتر مصرف نمایید تا ویتامین C از دست رفته در پوست شما جایگزین گردد. همچنین محققان آکادمی درماتولوژی آمریکا ، مصرف مکمل های حاوی ویتامین C به مقدار ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز را توصیه می نمایند.
ویتامین A: ویتامین A برای ترمیم و حفظ بافت پوست ضروری می باشد. همچنین یکی از داروهای مورد استفاده برای برطرف نمودن آکنه در پوست با نام retin-A مشتقی از ویتامین A است.
ویتامین های B: مهمترین آنها بیوتین می باشد که در واقع زمینه پوست، مو و ناخن را شکل میدهد. در صورت جذب ناکافی این ویتامین در بدن اختلالاتی مانند درماتیت ( لایه لایه شدن پوست و خارش شدید) و یا حتی ریزش شدید موهای بدن رخ می دهند. نیاسین نیز یکی دیگر از ویتامین های این خانواده می باشد که در حفظ رطوبت پوست کمک می کند. همچنین خصوصیات ضدالتهابی داشته و از التهاب و خشکی پوست پیشگیری می نماید.
سلنیوم: دانشمندان معتقدند این ماده معدنی در پیشگیری از سرطان پوست نقش اساسی دارد. سلنیوم چه بصورت مکمل و چه بصورت کرم از پوست بدن در مقابل آسیب اشعه خورشید محافظت می نماید. در مطالعه ای که نتیجه آن در سال ۱۹۹۶ در مجله انجمن پزشکی آمریکا انتشار یافت، نشان داده شد که در بیماران مبتلا به سرطان پوست که هر روز به میزان ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم مصرف کرده بودند به میزان ۳۷% کاهش بدخیمی و ۵۰% کاهش مرگ و میر رخ می دهد.
روی: روی زمانی بسیار اهمیت پیدا می کند که پوست بدن شما اختلالاتی مانند آکنه از خود بروز داده باشد. در واقع وجود آکنه خود دلیلی بر کمبود روی در بدن می باشد. روی با مهار تولید چربی در پوست علاوه بر تمیزی آن، ایجاد زخم های آکنه ای را مهار کرده و نیز زخم های موجود را از بین می برد.

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + هشت =