ویتامین D و آنفولانزا، پیشگیری یا درمان؟

گروه بیوشیمی و بیودارویی، انستیتوی ملی داروهای پزشکی لهستان در سال ۲۰۱۸:

ویتامین D و آنفولانزا، پیشگیری یا درمان؟

ویتامین D به دلیل گیرنده ویتامین D  (VDR) که در بیشتر بافت ها در بدن وجود دارد، اثرات خارج سلولی زیادی ایجاد می کند.

نقش احتمالی ویتامین D در عفونت ها مورد مطالعه قرار گرفته است. یک اثر قابل توجه آن سرکوب فرآیندهای التهابی است.

بررسی داده ها باعث ایجاد شک و تردید در مورد نقش احتمالی ویتامین D در پیشگیری از ویروس آنفلوانزا می شود.

به گفته بیشتر نویسندگان، آزمایش های کنترل شده تصادفی با جمعیت مؤثر و بزرگ برای کشف اثرات پیشگیرانه مکمل ویتامین D بر عفونت های آنفلوانزای ویروسی مورد نیاز است.

ویتامین D به عنوان یک عامل ضد عفونی عمل می کند. کارکردهای واضح ویتامین D در سیستم ایمنی بدن دشوار است زیرا پاسخ ایمنی یک روند استاتیک نیست و بستگی به مرحله عفونت دارد. ویتامین D می تواند برخی فرایندهای مربوط به ایمنی را تنظیم کند.

مکانیسم های ضد عفونی ویتامین D به طور دقیق روابط احتمالی آنفولانزا و ویتامین D را در بدن نشان می دهد.

مطالعات انسانی در مورد پیشگیری از آنفولانزا توسط ویتامین D در  اخل بدن نشان داده است که فعالیت ضد ویروسی ویتامین D در مورد آنفلوانزا وجود دارد. مدت زمان مطالعات ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ بوده است. نتیجه نهایی این مطالعات این بود که تعداد بالای مرگ و میر آنفلوانزا در زمستان و پنومونی در نروژ مربوط به سطح ویتامین D کم در این فصل بوده است. داده ها از این فرضیه پشتیبانی می کنند که ویتامین D به عنوان یک محافظ در برابر آنفولانزا و ذات الریه عمل می کند اگرچه هنوز مکانیسم آن دقیق مشخص نیست و یا کدام مکانیسم در نبرد با عفونت های ویروسی عمل می کند. نتایج امیدوارکننده و دلگرم کننده از مکمل ویتامین D برای جلوگیری از آنفلوانزا وجود دارد. جالب است بدانید که در کودکان با تشخیص قبلی آسم، حملات آسم به عنوان نتیجه ثانویه در دو کودک دریافت کننده ویتامین D در مقایسه با دوازده کودک دریافت کننده دارونما اتفاق افتاد. نقش مثبت ویتامین D در عفونت های تنفسی و عملکرد ریه ها تأیید شده است. از داده های مقطعی از ۶۷۸۹ شرکت کننده در یک گروه مشترک در دنیا در سال ۱۹۵۸ انگلیس استفاده شد. آنها ارتباط خطی بین وضعیت ویتامین D و عفونتهای فصلی و عملکرد ریه را نشان دادند.

مطالعات در مورد نقش مکمل ویتامین D از ۲۶ کارآزمایی کنترل شده تصادفی واجد شرایط نشان داد که وقتی مکمل ویتامین D به طور قابل توجهی کاهش می یابد خطر عفونت حاد دستگاه تنفسی افزایش می یابد.

میزان آنفلوانزا فصلی و نقش مثبت سطح سرمی ویتامین D و مکمل ها در پیشگیری از آنفلوانزا به اثبات رسیده است که عفونت هایی با بیماری های آنفلوانزا مرتبط هستند مثل ذات الریه که نیاز به مطالعه ی بیشتری دارند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − چهارده =