نقش روی در افراد مبتلا به دیابت

diabet1

دیابت یکی از بیماریهای بسیار شایع و در حال گسترش در جوامع می باشد. در مبتلایان به دیابت نیاز به دریافت ریزمغذی ها افزایش می یابد. نیاز به دریافت ریز مغذی ها بخصوص  در  بیماران مبتلا به دیابت دارای رژیم های کم کالری ، بیماران مسن، خانم های باردار و شیرده و بیماران مصرف کننده داروهای قلبی-عروقی افزایش می یابد.

روی عنصر ضروری جهت ساخت انسولین در سلول های بتا پانکراس می باشد. کاهش سطح سرمی روی در افراد مبتلا به دیابت گزارش شده است. برخی مطالعات علمی کمبود روی را با کاهش ترشح انسولین و افزایش مقاومت سلولی به انسولین مرتبط دانسته اند. در یک مطالعه مشخص گردید که مصرف مکمل روی به مدت کوتاه موجب بهبود حساسیت به انسولین در زنان چاق مقاوم به انسولین می گردد.

از سوی دیگر روی مهمترین ریزمغذی موثر در عملکرد صحیح سیستم ایمنی می باشد، همچنین به دلیل نقش روی در ساخت کلاژن و تکثیر سلولهای پوستی این ریز مغذی در بهبود زخم ها در افراد دیابتیک نقش مهمی دارد.

بنابراین با توجه به احتمال کمبود برخی از ریز مغذی ها در بیماران مبتلا به دیابت و همچنین جهت کاهش عوارض ناشی از دیابت، مصرف مکمل غذایی دیافیت در افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود.

 

منابع:

Walter RM Jr, Uriu-Hare JY, Olin KL,Oster MH, Anawalt BD, Critchfield JW,Keen CL: Cooper, zinc, manganese, andmagnesium status and complications ofdiabetes mellitus. Diabetes Care14:1050-1056, 1991

Quarterman J, Mills CF, HumphriesWR: The reduced secretion of and sensitivityto insulin in zinc deficient rats.Biochem Biophys Res Commun 25:356-358,1966

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 11 =