نقش تغذیه در پیشگیری از پوکی استخوان

Osteoporosis

پوکی استخوان باعث می شود استخوان ها ضعیف و شکننده شوند بطوریکه افتادن و یا حتی ضربه های خفیف می تواند باعث شکستگی استخوان ها شود. شکستگی های ناشی از پوکی استخوان اغلب در لگن، مچ دست و ستون فقرات رخ می دهد.

استخوان یک بافت زنده است که دائما در حال تخریب و بازسازی است. پوکی استخوان زمانی رخ می دهد که در ادامه روند تخریب استخوان ها بازسازی استخوان های جدید صورت نمی پذیرد.

پوکی استخوان، زنان و مردان را از همه نژادها تحت تاثیر قرار می دهد. اما زنان سفید پوست و آسیایی، به خصوص زنان مسن تر و یائسه در خطر بیشتری هستند. بعضی از داروها، رژیم غذایی سالم، ورزش و کنترل وزن می تواند به جلوگیری از پوکی استخوان و یا بهبود تراکم استخوان های ضعیف کمک کنند.

دانشمندان در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ در مجله Nutrition Review به چاپ رسید به این نتیجه رسیدند که علاوه بر کلسیم و ویتامین D3، ویتامین های دیگر نیز نقش مهمی در بهبود تراکم استخوان و کاهش خطر شکستگی ایفا می کنند. کمبود ویتامین های گروه B منجر به افزایش سطح هموسیستئین خون شده که با کاهش تراکم و استحکام استخوان ها و افزایش احتمال پوکی استخوان همراه است. در این تحقیق همچنین مشخص شد که کمبود ویتامین C ، E و K نیز سلامت استخوان ها را به خطر می اندازد.

این یافته ها نقش تغذیه مناسب در حفظ توده استخوانی و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی را برجسته تر می کند.

در این رابطه مصرف مولتی ویتامین + مینرال یوروویتال و قرص کلسیم + ویتامین D3 یوروویتال توصیه می شود.

منابع:

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/home/ovc-20207808

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21967159

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + نوزده =