نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که بیشتر مردم در سرتاسر جهان کمبود ید دارند.

ید یک ماده‌ی معدنی ضروری برای بدن انسان است که در روده جذب و سپس وارد جریان خون شده و تا غده‌ی تیروئید پیش می‌رود. میزان کافی ید باعث سوزاندن چربی‌ها و پیشگیری از بروز مشکلات تیروئیدی مانند گواتر می‌شود.

 

ید یکی از مواد لازم و ضروری برای بدن است. نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد که بیشتر مردم در سرتاسر جهان با کمبود ید مواجه هستند. به خاطر اینکه بدن ما قادر به سنتز آن نیست و فقط از طریق مواد غذایی جذب بدن می‌شود. مشکل اینجاست که میزان این ماده معدنی در مواد غذایی نیز کم است. به همین دلیل تولیدکننده‌های محصولات غذایی این ماده را به محصولاتشان اضافه می‌کنند مانند نمک یددار.

 

باید بدانید که بیش‌ترین میزان ید از دریا و به ویژه از جلبک‌های دریایی تامین می‌شود. با ما باشید تا با خواص این ماده‌ی معدنی، کمبود و منابع غذایی آن بیشتر آشنا شوید.

 

ید

ید یک ماده‌ی معدنی ضروری برای بدن انسان است که در روده جذب و سپس وارد جریان خون شده و تا غده‌ی تیروئید پیش می‌رود. میزان کافی ید باعث سوزاندن چربی‌ها و پیشگیری از بروز مشکلات تیروئیدی مانند گواتر می‌شود.

 

خواص ید

 

لازم است که بدن به میزان کافی ید داشته باشد تا هورمون‌های تیروئید در حالت عادی و متعادل خود بمانند. در این صورت مشکلاتی مانند گواتر یا پُرکاری تیروئید بروز نخواهند کرد.

ید برای داشتن متابولیسم خوب، رشد مناسب در کودکان و عملکرد درست سیستم عصبی لازم و ضروری است.

این ماده‌ی معدنی برای تجزیه و ترکیب کربوهیدرات‌ها و کلسترول لازم است.

ید باعث تولید انرژی و افزایش سلامت سلول‌ها می‌شود.

ید چربی‌های مازاد بدن را می‌سوزاند.

با کمک ید است که ناخن‌ها، موها و دندان‌های ما محکم و در سلامت می‌مانند.

از ید به صورت موضعی برای ضدعفونی کردن زخم‌ها و جراحات استفاده می‌شود. اخیراً از این ماده‌ی معدنی برای ضدعفونی کردن آب نیز استفاده می‌شود.ید برای داشتن متابولیسم خوب، رشد مناسب در کودکان و عملکرد درست سیستم عصبی لازم و ضروری است.

 

علائم کمبود ید

 

اگر بدن ما با کمبود ید مواجه باشد علائم زیر بروز خواهند کرد:

 گواتر

کم کاری تیروئید

احساس سرمای زیاد

خستگی و درد در مفاصل

بی‌خوابی

پوست و موهای خشک

یبوست

کرتینیسم: نوعی بیماری در کودکان است که به علت وجود کم کاری تیروئید از زمان تولد بروز می‌کند.

 

چند نکته‌ی مهم

 

اگر می‌خواهید بدانید میزان ید بدنتان چقدر است باید به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید. فقط پزشک می‌تواند مشخص کند که به مکمل ید نیاز دارید یا خیر. توجه داشته باشید که برای تامین ید بدن لازم نیست هر روز به عنوان مثال به سراغ مصرف جلبک‌های دریایی بروید و یا اینکه میزان زیادی نمک یُددار میل کنید. به خاطر اینکه مصرف ید زیاد نیز ممکن است برای بدن مضر باشد و مشکلاتی مانند پرکاری تیروئید را باعث شود.در هر صورت داشتن تغذیه‌ی متعادل و رعایت تنوع غذایی و مصرف سبزیجات، میوه‌ها و غلات می‌توانید به اندازه‌ی کافی ید دریافت کنید.

 

منبع: بخش تغذیه و آشپزی تبیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 3 =