غده پروستات در مردان را بیشتر بشناسیم

پروستات غده ای با ترشحات برون ریز در دستگاه تناسلی مردانه است که ترشحات آن وارد مجرای تناسلی- ادراری می گردد. غده پروستات کار ذخیره و ترشح ترکیبات قلیایی و شیری رنگ که معمولا ۲۵ تا ۳۰ درصد حجم منی را به همراه اسپرم ها و مایع منی تشکیل می دهند ، بر عهده دارد . همچنین حاوی عضلات صافی است که به بیرون راندن منی هنگام انزال کمک می کنند. پروستات در یک مرد سالم ، کمی بزرگتر از یک گردو بوده و در جلو و کمی پایین تر از مثانه قرار می گیرد و پیشابراه را در زیر مثانه احاطه می کند و به همین خاطر است که مشکلات متعدد در پروستات مانند بزرگ شدگی ، التهاب و عفونت می تواند در ادرار و یا عملکرد جنسی مردان اختلال ایجاد نماید.
بزرگ شدگی غده پروستات ( Benign Prostatic Hyperplasia = BPH  ) ، رشد بیش از حد سلولهای پروستات است که موجب توقف جریان ادرار و دشواری آن در مردان می گردد. این اختلال در مردان بسیار شایع بوده و حدود ۴ نفر از هر ۱۰ مرد بالای ۶۵ سال را مبتلا می سازد. علایم این اختلال عبارتند از : مشکلات ادراری متعدد ، جریان ضعیف ادرار بطوریکه گاهی ناخواسته قطع می شود و در مواقع اضطراری نیاز به خالی کردن ادرار بر اثر تورم مثانه  ایجاد می گردد. علایم BPH تا حدودی شبیه علایم سرطان پروستات است و در صورتیکه زودتر تشخیص داده شود ، درمان آن به آسانی صورت خواهد گرفت. دلیل مشخصی برای BPH شناخته نشده است ولی می توان گفت که با افزایش سن در مردان ، احتمال بروز BPH  نیز بالاتر  میرود.
علایم BPH  در بسیاری از مردان بصورت خفیف بروز کرده و نیاز به درمان خاصی نمی باشد و در این موارد بیشتر توصیه می گردد تا وضعیت غده پروستات تحت کنترل باشد. در موارد حاد دو نوع پروسه درمانی در پیش گرفته می شود مسدود کننده های آلفا یا alpha blockers  و مهار کننده های ۵- آلفا ردوکتاز یا ۵-alpha reductase که این دو شیوه می توانند بر حسب شدت و وضعیت اختلال به تنهایی و یا در ترکیب باهم مورد استفاده قرار گیرند. مسدود کننده های آلفا، فیبر های عضلانی کنترل کننده انقباض غده پروستات و مثانه را به حالت آرامش در آورده و از فشار وارده به مجرای پیشابراه می کاهند و بنایراین میزان جریان ادرار را افزایش می دهند . مهار کننده های ۵- آلفا ردوکتاز تولید هورمون دی هیدرو تستوسترون( DHT ) را مهار می کنند که از اندازه غده پروستات تا حدود زیادی کاسته می شود.
مصرف این داروها همراه با عوارض جانبی مانند خستگی ، کرختی ، سردرد های خفیف ، ضعف و همچنین کاهش میل جنسی و اختلالات انزال در مردان می باشد. مطالعات دانشمندان نشان داده است که عصاره دانه کدو در کاهش علایم BPH بسیار موثر می باشد. امتیاز مهم داروهای گیاهی در درمان و یا کاهش علایم این بیماری این است که مصرف آنها بدون هیچگونه عارضه جانبی در بدن می باشد.
 

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 9 =