علائم کمبود ویتامین B

کمبود ویتامینB12 (کوبالامین) یک علت شایع کم خونی ماکروسیتیک است.  نقش کمبود B12 در هیپراموسیستئینمی و ارتقای آترواسکلروز در حال بررسی است. تشخیص کمبود ویتامین B12 معمولا بر اساس اندازه گیری سطح ویتامین B12 سرم است، هرچند، حدود ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به بیماری های زیر بالینی دارای سطوح طبیعی B12 هستند. یک روش حساسیت غربالگری کمبود ویتامین B12، اندازه گیری سطح سرمی متیل مالونیک اسید و سطح هموسیستئین  است.

 

 

استفاده از آزمون شیلینگ برای تشخیص آنمی زودرس به طور عمده توسط آزمایش های سرولوژی برای سلول های پاریتال و آنتی بادی ها جایگزین شده است. میزان دوز مصرف برای افراد بزرگسال ۲٫۴ میکروگرم است. B12 در منابعی نظیر ماهی سالمون، تن، قزل آلا، مرغ، ماست، شیر و گوشت گوساله بسیار بالا است. کمبود این ویتامین بر عملکرد دستگاه عصبی یکی از موضوعات مورد توجه دانشمندان است.

 

 

ویتامین B12 یا “کوبالامین” یکی از ویتامین‌های بسیار مهم برای تشکیل و تجدید گلبول قرمز و عملکرد مطلوب دستگاه عصبی انسان است و از این رو درمانی مؤثر برای کم‌خونی حاد، اختلالات و فشار روانی و افسردگی به شمار می‌رود.

 

 

در سال‌های اخیر تأثیر این ویتامین بر سیستم عصبی خودمختار که مسئول برقراری ثبات شرایط داخلی بدن می‌شود مورد بررسی قرار گرفته است. این ویتامین در ساخت غلاف میلین (پوشش سلول‌های عصبی)، تکثیر سلولی و تولید گلبول قرمز، جذب آهن و اسید فولیک مؤثر است.

 

 

عوارض کمبود این ویتامین عبارتند از کم‌خونی، احساس ضعف و سستی و بی‌حالی، حواس‌پرتی، زوال عقل و عدم تمرکز، زخم دهان و زبان، کاهش وزن، اختلال در راه رفتن. علائم حاد کمبود این ویتامین توهم، افسردگی، از دست دادن حافظه و پارانویا است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − ده =