سیستم اطلاع رسانی غذایی ویتامین ها و مواد معدنی در سازمان جهانی بهداشت

سیستم اطلاع رسانی غذایی ویتامین ها و مواد معدنی (VMNIS) که پیش از این با نام سیستم اطلاع رسانی کمبود ریز مغذی ها (MDIS) شناخته می شد، در سال ۱۹۹۱ تاسیس گردید. این سیستم بعنوان بخشی از سازمان جهانی بهداشت یا WHO ،کار بررسی و ارزیابی جمعیت های مختلف در جهان را از نظر وضعیت ریز مغذی ها و تاثیر استراتژی های اتخاذ شده در پیشگیری و کنترل سوء تغذیه های موجود در رابطه با این ترکیبات و همچنین تعیین نقش و تاثیر آنها در طول زمان را بر عهده دارد. در حال حاضر منبع اطلاعاتی این سیستم حاوی اطلاعات و آمار بسیار مفید در زمینه آنمی ( کم خونی )، کمبود ویتامین A و کمبود ید در میان تمام جمعیت ها می باشد. به آماری که در این زمینه در اختیار می باشد، دقت کنید:
– حدود ۲۵۰ میلیون کودک در سنین پیش دبستانی از کمبود ویتامین A رنج می برند و در مناطقی از جهان که این میزان بیشتر است، بخش عمده ای از زنان باردار نیز کمبود این ویتامین را تجربه می کنند. از این تعداد کودک مبتلا، هر ساله تعداد ۲۵۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ کودک بینایی خود را در اثر کمبود این ویتامین حیاتی از دست می دهند و نصف این تعداد نیز در طول یک سال پس از نابینایی می میرند.
– میزان شیوع کم خونی ( آنمی ) در جمعیت های مختلف در دنیا حدود ۲۴٫۸ % بوده و پیش بینی می گردد که ۱۶۲۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به آنمی باشند. ( یک میلیارد و ششصد و بیست میلیون نفر ) میزان شیوع در کودکان در سنین پیش از دبستان ۴۷٫۴ % ( حدود ۲۹۳ میلیون کودک در سراسر دنیا )، در زنان باردار ۴۱٫۸ % ، در زنانی که بارداری ندارند ۳۰٫۲ % ( ۴۶۸٫۴ میلیون نفر در جهان ) می باشد. در کودکان دبستانی نیز ۲۵٫۴ % و در مردان ۱۲٫۷ % است. اعداد و ارقام نشان دهنده اهمیت این اختلال در جمعیت ها می باشند.
– حدود ۳۵٫۲ % مردم جهان در رژیم های غذایی خود ،میزان ید کافی و مناسب دریافت نمی کنند و از عوارض ناشی از کمبود ید در بدن رنج می برند. بیماری گواتر در اثر کمبود این ماده معدنی مهم در بدن بروز می کند.

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 8 =