سلامت پوست با مصرف ویتامین C

Vitamin_C

یکی از مهمترین ترکیبات مهم و مؤثر در سلامت پوست ویتامین C می باشد. این ویتامین در بدن انسان قادر به تولید و یا ذخیره ویتامین C نمی باشد و باید صرفا از منابع خارجی تامین گردد.

ویتامین C باعث حفظ سلامت پوست و تحریک ساخت کلاژن در آن می گردد. همچنین به پوست لطافت بخشیده و در کاهش و پیشگیری از چین و چروک آن نیز مؤثر است.

کلاژن یک پروتئین می باشد که سلول ها را در کنار هم نگه می دارد و اختلال در سنتز کلاژن می تواند موجب تأخیر در بهبود زخم ها گردد. کلاژن موجب ساختار و قدرت بخشیدن به پوست می گردد. با افزایش سن، بطور طبیعی سنتز کلاژن در پوست کاهش یافته و موجب ظاهر شدن چین و چروک می گردد، لذا تحریک تولید کلاژن توسط ویتامین C این فرایند را تا حدودی کند می کند.

ویتامین C در پوست بعنوان آنتی اکسیدان نیز عمل می کند. زمانیکه پوست در معرض اشعه ماورای بنفش آفتاب قرار می گیرد، رادیکال های آزاد تشکیل شده و به آن آسیب رسانده و می توانند حتی باعث ایجاد سرطان در پوست گردند. این ویتامین می تواند این رادیکال های آزاد را خنثی کند و از سلول های پوست در برابر اثرات مضر آنها محافظت کند.

تولید رادیکال های آزاد با گذشت زمان از دلایل اصلی بروز فرایند پیری بوده و می تواند موجب ایجاد بیماری های متعدد مانند سرطان، بیماری های قلبی و نیز بیماری های التهابی چون آرتریت گردد. آنتی اکسیدانها همچنین در کاهش آسیب حاصل از مواد شیمیایی سمی و آلاینده مانند دود سیگار نیز تأثیر مثبتی دارند.

در این رابطه مصرف کپسول ویتامین C + روی توصیه می شود.

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

1 دیدگاه برای “سلامت پوست با مصرف ویتامین C

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =