رژیم غذایی و ریزش مو

ریزش مو مشکل شایعی است که در فرد مبتلا نگرانی و اضطراب زیادی ایجاد می کند.

از آنجا که ریزش مو شایع است و علتهای مختلفی در ایجاد آن دخیل هستند.

از جمله این علت ها ارتباط دادن رژیم های کاهش وزن با ریزش مو است. باوری که بخشی از آن درست است و بخشی نادرست است.

اغلب رژیم های کاهش وزن به این حد از محدودیت کالری نمی رسند. ولی با این حال فرد ممکن است از ریزش مو شاکی باشد. پس اگر علت ویتامین نیست چه عامل دیگری دخیل است؟

در توضیح ریزش موقع رژیم به دو مساله باید دقت کرد. مساله اول اینکه رژیم گرفتن و گرسنگی کشیدن متعاقب آن میتواند همراه استرس و فشار روانی  برای فرد باشد این فشار میتواند خود را بصورت تلوژن افلویوم نشان دهد. تلوژن افلویوم واکنش موقت و برگشت پذیر موها در شرایط استرس است و نه تنها در رژیم گرفتن بلکه به دنبال بعضی بیماریهای داخلی، کم خونی، تب، جراحی، حوادث استرس زا و… اتفاق میافتد معمولا چند ماه بعد از حادثه موها میریزند ولی طی چند ماه بعد دوباره رویش مجدد و بازگشت موها اتفاق میافتد. پس اگر این مساله در رژیم گرفتن اتفاق بیافتد جای نگرانی نیست باید به مریض اطمینان داد که حتی بدون هیچ اقدامی موها طی چند ماه بهبود میابند.

مساله  دیگر که توجه بیشتری میطلبد این است که ممکن است از ابتدا ریزش ناشی از رژیم نباشد بلکه صرفا با رژیم همزمان شده باشد.

حقیقت این است که در زنان و مردان شایع ترین علت ریزش، ارث و ژنتیک است این ریزش ممکن است بعد از بلوغ در هر سنی شروع گردد در نتیجه خیلی بعید نیست به صورت اتفاقی همزمان با رژیم آغاز شود.

مهمترین نشانه ریزش ارثی الگو دار بودن آن در موقع معاینه و مشاهده است ریزش ارثی چه در مردان چه در زنان بیشتر با خالی شدن جلوی سر و نازک شدن موهای این منطقه همراه است. به جز این، ریزش مو در حالت ارثی بعد از قطع رژیم هم تداوم دارد.

از طرف دیگر در باور عمومی، کمبود  ویتامینها و عناصر معدنی مثل کلسیم و روی به صورت اغراق شده و غیر واقعی در بیماریهای مو وناخن دخیل هستند در حالی که در عالم واقع ریزش مو و اختلالات ناخن در بیش از ۹۹درصد موارد به این عناصر ارتباطی ندارد.

در جمع بندی مطلب باید گفت بر خلاف باور متعارف و شایع، کسی که اقدام به کاهش وزن میکند و رژیم متعادل میگیرد معمولا نه در معرض کمبود ویتامین است نه موهایش به صورت جدی یا برگشت ناپذیر خواهد ریخت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 17 =