دانستنی های تالاسمی

thalasemia

تالاسمی چیست؟

تالاسمی از بیماری‌های ژنتیکی است که در اثر آن هموگلوبین ساختار طبیعی خود را از دست می‌دهد و بنابراین پدیدهٔ تولید هموگلوبین غیر مؤثر و غیر طبیعی در بدن ایجاد می‌شود در نتیجه این هموگلوبین غیر طبیعی قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست. در نتیجه یک نوع کم خونی ایجاد می شود که از دوران کودکی آغاز شده و تا پایان عمر به طول می‌انجامد. تالاسمی که یکی از شایع ترین بیماری ها در ایران است و از پدر و مادری که ناقل ژن آن می باشد به فرزندان به ارث می رسد.

انواع تالاسمی چیست؟

تالاسمی به دو نوع آلفا تالاسمی و بتا تالاسمی است که خود بتا تالاسمی هم شامل تالاسمی ماژور (تالاسمی شدید) و تالاسمی مینور (تالاسمی خفیف) می‌باشد که نوع بتا شایع تر است.

افراد مبتلا به تالاسمی موارد زیر را باید در نظر بگیرند:

۱-       اجتناب از مصرف آهن اضافی. به جز در مواردی که پزشک توصیه کرده، از مصرف مکمل های حاوی آهن خودداری کنید.

۲-      داشتن یک رژیم غذایی سالم. خوردن یک رژیم غذایی متعادل حاوی مقدار زیادی از غذاهای مغذی می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و انرژی خود را افزایش دهید. ممکن است پزشک مصرف مکمل های اسید فولیک را برای کمک به بدن جهت ساخت گلبول های قرمز توصیه کند. همچنین، جهت حفظ سلامت استخوان ها، رژیم غذایی باید حاوی مقادیر مناسبی از کلسیم و ویتامین D باشد. بعلاوه مطالعات نشان داده است که بیشتر از ۳۰% از بیماران مبتلا به تالاسمی دارای سطوح ناکافی از ویتامین های A ، D  ، E ، K  و فولیک اسید و همچنین عناصر روی، منیزیم و کلسیم هستند.

۳-      جلوگیری از عفونت. دستها مرتب شسته شوند و از تماس با افراد بیمار اجتناب شود . در افرادی که طحال برداشته شده است این امر بسیار مهم است. شما همچنین می توانید با تجویز پزشک از واکسن آنفولانزا، هپاتیت B و … استفاده کنید. اگر علائم عفونت از جمله تب دیده شد سریعا به پزشک مراجعه شود.

در این رابطه مصرف کپسول اسید فولیک یوروویتال و شربت کیندر مولتی ویتامین + روی پیشنهاد می شود.

 

منابع :

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3419338/
  2. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/thalassemia-topic-overview
  3. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thalassemia/basics/lifestyle-home-remedies/con-20030316

 

 

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + شش =