تقویت سیستم ایمنی

از نظر روانی انسان نسبت به هرچیزی که ناشناخته باشد ترس بیشتری دارد. در این روزها که ویروس کرونا در کشور ما فراگیر شده چه کنیم تا بر ترس ناشی آن غلبه کنیم؟

بهترین راه برای غلبه بر ترس آگاهی است. آگاهی درباره اینکه این ویروس چیست و چگونه می توان با آن مبارزه کرد. ویروس کرونا به این علت که پوشش لیپیدی (چربی) دارد با مواد شوینده از بین می رود. به همین دلیل به عنوان اولین و ساده ترین راه برای مقابله با آن شستشوی مکرر دست ها و رعایت بهداشت توصیه می شود. قدم بعدی تقویت سیستم ایمنی است.

میزان انرژی و نوع مواد مغذی دریافتی نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد. بنابراین هر گونه عدم تعادل در رژیم غذایی عملکرد سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد. در کالری دریافتی تان تعادل برقرار کنید. دریافت بیش از حد یا کمتر از مقدار مورد نیاز از غذاها باعث اختلال عملکرد سیستم ایمنی می شود.

خوردن مواد پرکالری و بدون ارزش غذایی مانند شیرینی جات را متوقف کنید. این کار نه تنها شما در برابر بیماری قوی نمی کند بلکه ضعیف هم می کند. با خوردن قندهای ساده گلوکز خون شما به سرعت بالا رفته و بعد از رسیدن به قله به سرعت افت می کند. این وضعیت باعث ناپایداری شرایط بدن شده و احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. به همین دلیل گفته می شود افراد مبتلا به دیابت یکی از گروه های در خطر برای ابتلا به ویروس کرونا هستند. اما افراد مبتلا به دیابت نباید بیش از حد نگران باشند. اگر این افراد داروهایشان را طبق تجویز پزشک مصرف کنند و رژیم غذایی متناسب با شرایطشان داشته باشند، قند خونشان در محدوده نرمال تنظیم شده و نسبت به سایر افراد تفاوتی نخواهند داشت.

از طرفی سوتغذیه و دریافت نکردن کافی انرژی و مواد غذایی هم افراد را در معرض خطر قرار می دهد. چون در شرایط کمبود سیستم ایمنی در برابر بیماری ها ناتوان می ماند. رژیم غذایی باید سرشار از مواد مغذی ضروری باشد. در طول روز مقدار کافی از میوه ها و سبزیجات با رنگ های متنوع میل کنید. پروتئین کافی از منابع گیاهی مانند حبوبات و منابع حیوانی (تخم مرغ، گوشت و لبنیات) دریافت کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.