تغذیه صحیح در ورزشکاران

Vit E 400

مشخص شده است که انجام ورزش منجر به تولید رادیکال های آزاد در بدن می شود. رادیکال های آزاد اثرات مخربی بر روی تمامی سلول های بدن می گذارند. مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین های C و E از بدن در برابر رادیکال های آزادی که بواسطه ورزش تولید می شود، محافظت می کند.

به طور کلی مصرف آنتی اکسیدان ها در فعالیتهای ورزشی به عنوان یک موضوع مهم در تغذیه ورزشی و فیزیولوژی ورزش در نظر گرفته می شود.

در طول چند دهه ی گذشته توجه ویژه ای به مصرف آنتی اکسیدان ها به عنوان یک استراتژی تغذیه ای جهت جلوگیری و یا به حداقل رساندن اثرات مخرب رادیکال های آزاد که در حین و بعد از ورزش شدید بوجود می آیند، شده است. مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی در میان ورزشکاران تبدیل به ابزاری برای کاهش استرس اکسیداتیو و بهبود عملکرد در آنها شده است.

بعلاوه تحقیقات نشان داده است که کمبودهای ویتامینی در ورزشکاران باعث اختلال در عملکرد فیزیک می شود که اگر این کمبود اصلاح شود، عملکرد معمولا بهبود می یابد.

در نهایت برای همه ورزشکاران مصرف روزانه مکمل های غذایی با میزان ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیگرم از ویتامین E  معادل (۱۵۰-۳۰۰ I.U) جهت جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از ورزش و به دست آوردن کلیه منافع ورزش می توان توصیه نمود.

در این رابطه مصرف کپسول ویتامین E 400 I.U یوروویتال توصیه می شود.

 

منابع :

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK299049/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10701711
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2507696

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =