بهبود عملکرد مغز و حافظه با مصرف روغن ماهی و روغن کبد ماهی

omega3-maxEurhovital

آیا تا به حال برای شما اتفاق افتاده که احساس کنید مغزتان کار نمی کند؛ یعنی مثل گذشته، سرعت انتقال مطالب را ندارید یا اینکه لغات معمولی از ذهنتان فرار می کنند. بعضی مواد غذایی به شما کمک می کنند که عملکرد مغزتان را افزایش دهید.

اگر مایل هستید، هوش خود را افزایش دهید، یک لحظه تامل کنید و مطلب زیر را بخوانید. انتخاب و مصرف روغن ماهی نه تنها شما را نزد دیگران باهوش جلوه می دهد، بلکه به شما کمک می کند که توانایی تفکر و وضوح ذهنی خود را افزایش دهید.

طبق یک گفته قدیمی می توان گفت : ” ماهی غذای مغز است.”

روغن ماهی یک ماده غذایی مناسب برای مغز است، زیرا DHA  (امگا-۳ موجود در ماهی) التهاب مغز را کاهش می دهد و از آن محافظت می کند.

مغز ما دارای ۶۰ درصد چربی است که بیشتر آن چربی DHA (امگا-۳ موجود در ماهی) یاAA  (آراشیدونیک اسید) است. آراشیدونیک اسید به مقدار زیاد در لبنیات مثل کره و خامه وجود دارد، اماDHA  فقط در انواع ماهی وجود دارد و در منابع گیاهی مثل دانه کتان وجود دارد.

برای تهیه روغن ماهی یا روغن کبد ماهی سعی کنید مارک های معتبر آنها را خریداری کنید. در ضمن شکل مایع (شربت) این دو ماده بهتر از کپسول آنهاست.

در تابستان و بهار که شدت و مدت تابش نور خورشید کافی است، بدن به مقدار لازم ویتامینD  مورد نیاز خود را می سازد. همانطور که می دانید ویتامینD  بر اثر تابش نور خورشید بر پوست بدن، ساخته می شود. ولی در زمستان و پاییز که مدت و شدت تابش آفتاب کمتر است، نیاز به دریافت مکمل ویتامینD  داریم. روغن کبد ماهی یکی از مهم ترین و غنی ترین منابع ویتامینD  است.

بنابراین فرق روغن ماهی و روغن کبد ماهی در این است که روغن کبد ماهی علاوه بر DHA ، منبع خوبی از ویتامین های A و D نیز می باشد.

توصیه می کنم روغن ماهی را از ابتدای بهار تا آخر تابستان مصرف کنید و از ابتدای پاییز تا آخر زمستان روغن کبد ماهی را دریافت کنید. ولی کسانی که در مناطق آب و هوایی گرم ( آفتابی ) هستند، می توانند در تمام سال فقط روغن ماهی مصرف کنند و نیازی به مصرف روغن کبد ماهی ندارند.

منبع : دکتر محمد آذرفر پزشک تغذیه کلینیکی و متابولیسم

در این رابطه مصرف شربت امگا-۳ مکس حاوی روغن ماهی و روغن کبد ماهی توصیه می شود.

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =