اگر به نوزاد قطره آهن ندهید !؟

لازم است این نکته مهم به اطلاع پدر و مادرها رسانده شود که اگر می ‌بینند فرزندشان تمایل دارد از سجاده آن ها مُهر بردارد و بخورد و یا مواد دیگری مانند خاک گلدان و … را می خورد، حتما برای بررسی این اشتیاق به خاک خوردن در فرزندشان، به پزشک متخصص مراجعه کنند. دلیل هشدار این است که خوردن خاک توسط بچه ‌ها، علامتی از کمبود آهن در آن ها است و از آنجا که کمبود عناصری مانند روی و آهن آثار ناخوشایندی در سلامتی دارد، باید برای تشخیص و درمان به موقع اقدام کنید.

 اگر قطره آهن ندهیم

کمبود آهن می‌تواند رشد جسمی و ذهنی کودک را کم کند، لذا باید به طور جدی پیگیری و درمان شود.

 

شاید دلیل این کمبود آهن را خود پدرها و مادرها بهتر بدانند، بله منظور اهمال‌ کاری بعضی از والدین درباره ی استفاده از قطره خوراکی آهن، از سنین شش ماهگی تا پایان دو سالگی است. بعضی از والدین به دلیل ترس از رنگ گرفتن دندان‌ ها یا خرابی آن، قطره آهن تجویز شده را به درستی به کودک خود نمی ‌دهند.

 

مقابله با کمبود آهن فواید بی ‌شماری دارد از جمله:

۱-      پیشگیری از کاهشIQ  و هوش و تمرکز کودکان

۲-      موثر در پیشگیری از کوتاهی قد کودکان

 

فقر آهن چند مرحله دارد: 

در مراحل اولیه فقط آهن بدن کم می‌شود، ولی در مراحل آخر، کم ‌خونی هم اتفاق می ‌افتد که علامت آن معمولا با رنگ‌ پریدگی در بین مردم معروف است.

 

آهن عنصری است که علاوه بر خون، در قسمت ‌های دیگر بدن هم وجود دارد. منظورم این است که وقتی کم‌ خونی یا آنمی  ایجاد می ‌شود، نشان می دهد کمبود آهن در بدن خیلی پیشرفته است و شما به علایم هشدار کم توجه بوده ‌اید.

 

کمبود آهن در ماهیچه‌ ها، باعث خستگی می ‌شود. همچنین کمبود آن در اعصاب می ‌تواند در یادگیری بچه‌ ها خلل ایجاد کند. اگر این مشکل دیر کشف و درمان شود، می‌ تواند اثرات مادام‌ العمر روی کودکان باقی بگذارد همان‌طور که در مورد ضرورت مصرف قطره آهن تذکر داده شد، باید یادآوری کنم مقدار مصرف آن را باید مطابق با دستور پزشک تنظیم کنید، زیرا مصرف زیاد آن ممکن است باعث مسمومیت می شود.

 خطر کم ‌خونی فقر آهن در بچه ‌های ۹ ماهه تا ۲ ساله بیشتر است. البته در سنین مدرسه هم دیده می شود، ولی در این سن مصرف مکمل آهن توصیه نمی‌شود و باید رژیم غذایی بچه‌ ها اصلاح شود و به جای مصرف غذاهای کم ‌ارزش مانند چیپس، پفک، سوسیس و کالباس، برای آن ها غذای خانگی با گوشت قرمز تهیه کنید. لبنیات، حبوبات و بعد غلات را هم  باید برای تامین آهن به بچه‌ ها بدهید.

 

یادتان باشد در بچه ‌های کوچک اولین علائم کمبود آهن شامل موارد زیر است:

بی ‌حوصلگی، کم‌ خوابی و کاهش اشتها است که در روزهای اول درمان و دادن قطره آهن، به وضوح علایم بهبود اشتها و خواب و تحرک را در کودک خود خواهید دید.

 

منبع : سلامت نیوز

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + شش =