اثر روی بر رشد و افزایش قد

فایل-خام-عکس-سایت

 

روی از ریز مغذی هایی است که در تمام دوران های زندگی نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کند. تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان دهنده شیوع بالای کمبود روی به خصوص در کشور های در حال توسعه است. عوارض ناشی از کمبود روی بعضا غیر قابل جبران است.

 

به طور طبیعی ۲ تا ۳ گرم روی (زینک)  در بدن هر فرد وجود دارد که نسبت قابل توجهی از آن در استخوان ها و حدود ۲۰ درصد در پوست بدن موجود است و عامل اساسی در رشد بدن خصوصا در اوایل تولد و سنین جوانی به حساب می آید و در صورت کمبود آن نیز مشکلات زیادی از جمله کاهش رشد، کوتاهی و رنگ پریدگی بروز می کند.

  • روی با تاثیر بر فعالیت هورمون سوماتومدین که توسط هورمون رشد در کبد ترشح می شود، باعث ایجاد بافت غضروفی و استخوانی شده و عامل موثری در رشد بدن است .
  • روی بر متابولیسم (سوخت وساز) غذاها و چربی ها نیز موثر است و باعث هضم و جذب صحیح غذا ها و چربی ها خواهد شد .
  • روی تاثیر مثبت برغده تیروئید و ترشح  انسولین دارد و همچنین با تاثیر بر افزایش تولید ویتامین D و در نتیجه جذب کلسیم در رشد استخوانی موثر است.
  • روی عامل تولید  D N A و R N A  سلولی می باشد و در تقسیم و رشد سلولی موثر است.

 

کمبود روی

مطالعات نشان داده است که اثرات نامطلوب کمبود روی در دوران جنینی و ۲ سال اول زندگی بر رشد و تکامل مغزی کودک غیر قابل جبران است. کمبود روی، کاهش قدرت ادراک و یادگیری، کاهش ضریب هوشی، تضعیف سیستم ایمنی و افزایش ابتلا به بیماری ها و کاهش سرعت رشد را به دنبال دارد.

نارسایی بلوغ جنسی به علت کمبود روی  برای اولین بار در نوجوانان ایرانی گزارش شد.

کمبود روی با تاثیر بر رشد غددجنسی از ترشح تستوسترون جلوگیری می کند. همچنین کمبود آن با تاثیر بر اعصاب باعث کاهش قدرت حافظه و ضریب هوشی افراد مخصوصا کودکان می شود.

در بررسی کشوری که در ایران درسال ۱۳۸۰ انجام شد ۷/۱۸ درصد کودکان ۱۵-۳۳ ماهه و ۳۱ درصد کودکان ۶ ساله دچار کمبود روی بوده اند. آکرودرماتیت آنتروپاتیک یک اختلال ارثی است که با درماتیت اطراف دهان و مقعد، ریزش مو و کمی رشد کودک همراه است و در اثر کمبود شدید روی در اثر جذب روی روده ای می باشد. کمبود روی می تواند سبب کوتاهی قد شود.

کاهش روی موجب ریزش مو های سر، طاسی وکاهش سیستم ایمنی و دفاعی بدن می شود و فرد را در برابر ابتلا به عفونت های مختلف مستعد می سازد. مصرف موادغذایی سرشار از روی در کاهش طول دوره درمان سهم به سزایی دارد همچنین عامل موثر در رشد جنین می باشد.

منابع :

پروفسور محمد حسین سلطان زاده- استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

www.tebyan.net

مطالبی که شاید خوشتان بیاید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =