آیا مکمل غذایی می تواند سیستم ایمنی را بهبود بخشد؟

پیشنهاد شده است که مکمل غذایی می تواند سیستم ایمنی را بهبود بخشیده، و از بازداری ایمنی گذرای ناشی از تمرین فشرده و شدید، نفع ببرد. این اثر مخرب و زیان بخش بر سیستم ایمنی به افزایش مصرف اکسیژن در طول فعالیت تنش زا بستگی دارد که منجر به تولید بیش از حد رادیکال آزاد می گرد.  به علاوه، داده هایی در رابطه با اثر مکمل غذایی با بتاکاروتن، زینک، آهن، کربوهیدرات، و ویتامین های و جمع آوری شده است. دو مطالعه آفریقای جنوبی نتایج امیدوارکننده و مشوقی در رابطه با مکمل ویتامین C نشان داده اند. در مقایسه با مکمل ویتامین C، درمان با ویتامین E زیاد و بتاکاروتن برای سیستم ایمنی مخرب و زیان بخش بوده و استرس اکسایشی به سلول ها را افزایش می دهد.

 

 

این اثر در مرور بیش از ۱۴۰۰۰ مرد اسکاندیناوی شرح داده شد که از مکمل ویتامین E و بتاکاروتن استفاده کرده بودند که این کار ریسک URTI آنها را در حین ورزش سنگین افزایش داد. مطالعات مختلفی نیز عملکرد و سطوح مواد معدنی در افراد ورزشکاررا مورد بررسی قرار داده اند. تحقیق خاص برمکمل زینک(روی)، آهن و گلوتامات و اثرات آنها در ورزشکاران تاکید کرده است. تحقیق اجباری وجود ندارد که درمان پیشگیرانه خاصی برای عناصر خاص توصیه کند. به نظر می رسد کمبود آهن یا فقرآهن اثر کمی بر تولید آنتی بادی داشته باشد، در صورتی که تحقیق درمورد اثرش بر ایمنی با وساطت سلول چالش برانگیز می باشد. مطالعات اندک پیرامون مکمل گلوتامین هیچ گونه منفعتی در بهبود سطوح سلول ایمنی یا عملکرد در بیماران ورزشکار نشان نداد. اما مشخص است که جذب زیاد می تواند اثر مخرب و زیان بخشی بر سیستم ایمنی داشته باشد. در حال حاضر، ورزشکاران باید مکمل غذایی بیشتری از برنامه غذایی مقرر شده کسب کنند.

 

 

به علاوه، خوردن مولتی ویتامین ساده از روی احتیاط می باشد، زیرا هیچ گونه مدارک و شواهدی وجود ندارد دال براینکه این امر باعث سطح بالای ویتامین یا مواد معدنی در بدن می شود. تمرین با ذخایر بهینه کربوهیدرات نه تنها سوخت لازم و ضروری برای فعالیت را تامین می کند بلکه همچنین به نظر می رسد برخی از اثرات بازدارنده ایمنی ورزش را خنثی می نماید. یکی از مطالعات انجام شده نشان داد که خوردن و هضم کربوهیدرات تاثیر مثبتی بر کورتیزول ، تعداد لنفوسیت ، و فعالیت طبیعی سلول قاتل در طول دوره بازیابی بعد از ورزش داشت. در این مطالعه، تحلیل ارتباط بیماری بالینی مورد ارزیابی قرار نگرفت. روی هم رفته، جایگزین کربوهیدرات رژیمی خوب که با جلسات تمرین مطابقت دارد، از سیستم ایمنی پشتیبانی کرده و آن را تقویت می کند.

 

 

خلاصه :

برای بیماران به چه معناست؟ کلیه بیماران بایستی به عنوان ورزشکار در نظر گرفته شوند، زیرا هر کسی متحمل و دستخوش محرک های تنش زای مختلف زندگی روزمره می شود که به احتمال زیاد به طرقی مشابه با ورزش فشرده و شدید، بر سیستم ایمنی اثرگذار می باشند.ما همچنان بایستی به درک تاثیر استرس و محیط بر عملکرد سیستم ایمنی ادامه دهیم. در هنگام مشاوره با بیماران، باید به سطوح استرس ذهنی، اجتماعی و فیزیکی یا جسمانی بیمار توجه گردد. در این راستا می بایست بر نقش ورزش متوسط (نسبتاً شدید) و تغذیه به عنوان بخشی از برنامه پیشگیری جامع و کامل تاکید شود.

 

 

پیشنهاد شده است که مکمل غذایی می تواند سیستم ایمنی را بهبود بخشیده، و از بازداری ایمنی گذرای ناشی از تمرین فشرده و شدید، نفع ببرد. این اثر مخرب و زیان بخش بر سیستم ایمنی به افزایش مصرف اکسیژن در طول فعالیت تنش زا بستگی دارد که منجر به تولید بیش از حد رادیکال آزاد می گرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − چهار =