آیا مصرف روغن ماهی می تواند ریسک ابتلا به آسم را کاهش دهد؟

مصرف روغن ماهی می تواند ریسک ابتلا به آسم را تا ۷۰% کاهش دهد، روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب چند اشباع نشده امگا-۳ و امگا-۶ است و نقش مهمی در رشد و عملکرد عادی مغز و سیستم عصبی مرکزی دارد. تحقیقات انجام شده در دانشگاه جیمز کوک استرالیا نشان داده است که برخی انواع اسیدهای چرب اشباع نشده از روغن های دریایی با کاهش قابل توجه ریسک ابتلا به آسم یا علائم شبه آسم تا ۶۲% مرتبط هستند، درحالیکه مصرف زیاد این اسیدهای چرب با افزایش ریسک ابتلا به آسم تا ۶۷% مرتبط است.

حدود ۳۳۴ میلیون نفر در جهان مبتلا به آسم هستند و سالانه حدود ۲۵۰هزار نفر به دلیل این بیماری می میمرند. همچنین در این تحقیق ثابت شده است که حتی با وجود آلاینده نظیر جیوه در برخی از ماهی ها، باز هم فواید غذاهای دریایی به مراتب ارزشمندتر از ریسکهای ابتلا به بیماری است. این مطالعه، بر روی ۶۴۲ نفر که در کارخانه فرآوری ماهی در روستایی در آفریقای جنوبی کار میکردند انجام شده است.

در تحقیقی اثبات شده است که مصرف یک ماه مکمل امگا۳ باعث بهبود پروفایل چربی، سطح قند خون و فشار خون در کودکان با اضافه وزن و سندروم متابولیک می شود.این مطالعه در سال ۲۰۱۶  در مجله J Pediatr Endocrinol Metab  به چاپ رسیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + بیست =